sağlık bakanlığı personel | personel sağlık | pbs sağlık | haberterapi

Beşiri Hastanesi neden gecikti?

Terör örgütü PKK'nın Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde hastanelere ve ambulanslara uzun namlulu silahlarla saldırmasını, sağlık çalışanlarını kaçırmasını ve halkın sağlık hizmeti almasını engellemesini görmezden gelen HDP'li milletvekillerinden Saadet Becerikli, Batman'ın Beşiri ilçesinde yaşanan aksaklıklar nedeniyle henüz hizmete açılamayan 15 yataklı devlet hastanesini gündeme getirdi.

Beşiri Hastanesi neden gecikti? Siyaset

Terör örgütü PKK'nın Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde hastanelere ve ambulanslara uzun namlulu silahlarla saldırmasını, sağlık çalışanlarını kaçırmasını ve halkın sağlık hizmeti almasını engellemesini görmezden gelen HDP'li Milletvekillerinden Saadet Becerikli, Batman'ın Beşiri ilçesinde yaşanan aksaklıklar nedeniyle henüz hizmete açılamayan 15 yataklı devlet hastanesini gündeme getirdi.

Açılış niçin gecikti..

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun yanıtlaması istemiyle hazırladığı 8 maddelik önergeyi TBMM'ye sunan Becerikli, "Yapımı tamamlanmış Beşiri Devlet Hastanesi açılacak mıdır, Açılmayacaksa gerekçesi nedir" diye sordu. Becerikli yaklaşık 30 bin nüfuslu Beşiri'de sağlık hizmetlerinin sağlık ocağı üzerinden karşılanmasının yeterli olmadığını öne sürerek, "Yapılmasında herhangi bir sakınca olmayan söz konusu hastanenin açılması için ne beklenmektedir" sorusunu yöneltti.

30.000 Nufüslü ilçe hastanesiz..

Önergesinde, terör örgütünün hastanelere, ambulanslara yönelik saldırılarından bahsetmeyen Becerikli şunları kaydetti: "Gerekçe Sağlık Bakanlığına ait Hastanelerin Yatırım Esaslarının Tespitine Dair Yönergesi ise nüfusu 30 binin üzerinde olan bir ilçede hastane açılıp açılmamasını belirlenmesinde en yakın hastaneye olan sadece mesafenin kriter olarak alınması ne kadar doğrudur ? Bir ihtiyaç veya felaket durumunda mesafe yakın olmasına rağmen nüfus yoğunluğundan dolayı Batman merkezindeki hastaneler hizmet için yeterli olacak mıdır?"

PKK Sağlık Kurumlarını hedef aldı..

Terör örgütü PKK'nın 7 Haziran genel seçiminin ardından bölgede gerginliği ve şiddeti tırmandırdığı, güvenlik güçlerine pusu kurduğu, vatandaşlara tıbbi müdahale yapılan hastanelere, sağlık merkezlerine ve ambulanslara saldırdığı, sağlık çalışanlarını kaçırdığı biliniyor.

Hizmeti engellediler..

Teröristler, son bir ayda, Silvan'da vatandaşlara sağlık hizmeti verilmesini engellemiş, söz konusu sağlık merkezini kendi üyeleri için ilk yardım merkezi haline getirmişti.

Ambulans yağmaladılar..

Örgüt, geçen hafta, ilçede asılsız ihbar yaparak çağırdıkları bir ambulanstaki ilaçları yağmalamış, halkın sağlık hizmeti almasını engellediği sağlık merkezinin elektriğini keserek, 12 bin lira değerindeki aşıların bozulmasına sebep olmuştu.

Ambulans taradılar..

Sağlık merkezindeki 5 dizüstü, 2 masaüstü bilgisayar ile 3 monitörü çalmıştı. Ayrıca, bölücü terör örgütü mensupları, 27 Temmuz'da Nusaybin Devlet Hastanesi bahçesindeki 3 ambulans ile Cizre Devlet Hastanesi binasını uzun namlulu silahlarla taramıştı.

Erzurum da 3 sağlık çalışanını kaçırdılar..

HDP, bölgede sağlık merkezlerine yönelik terör saldırılarının yanı sıra Erzurum'da 3 sağlık çalışanının kaçırılmasına da sessiz kalmıştı.

Kamu yatırımlarına terör eylemleri sürerken, ilk defa bir HDP'li vekilin hastanenin açılışının yapılmayışı konusunda sru önergesi vermesi hayret uyandırdı. 

Kaynak: Memurlar.net

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Hava Durumu

Namaz Vakitleri

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom