sağlık bakanlığı personel | personel sağlık | pbs sağlık | haberterapi

Genel Sekreter ranza sistemine geçsin.

Sağlık-Sen Sivas Şubesi hastane birleştirmelerine hakkında Genel Sekreterliğin tavrına karşı delillerle konuştu. Geçmiştede bu nevi hamleler olduğunu ancak bu hatadan dönüldüğünü söyleyen Zileli 'Genel sekreter Hasta yataklarını çoğaltmak istiyorsa ranza sistemine geçmesi daha uygun olur.'dedi

Genel Sekreter ranza sistemine geçsin. Siyaset

Sağlık-Sen Sivas Şubesi hastane birleştirmelerine hakkında Genel Sekreterliğin tavrına karşı delillerle konuştu. Geçmiştede bu nevi hamleler olduğunu ancak bu hatadan dönüldüğünü söyleyen Zileli 'Genel Sekreter hasta yataklarını çoğaltmak istiyorsa ranza sistemine geçmesi daha uygun olur.'dedi

Sağlık Sen Sivas Şube Başkanı Efe Zileli "Sivas Sağlık Sen Şubesi olarak 15 yıldır görev yapmaktayız Sağlıkta yetkili ve en büyük sendikayız. Sağlık çalışanlarının bize vermiş olduğu yetki çalışanların güvenini kazandığımız gibi kamu oyunu aydınlatma görevde veriyor. Sivas'ta sağlık dediğimiz zaman geriye gitmemiz gerekiyor.Eski SSK hastanemiz bölge hastanesi olduğu gibi,Numune hastaneside bölge hastanesiydi.,Göğüs Hastenesi ve Kadın doğum hastanesi birleşerek tek çatı altında İzzettin Keykavus Devlet Hastanesi oldu.Sağlık Bakanlığı kriterlerine göre Hastane rolleri değerlendirmelerinde Numune Hastanesi A2 grubundadır.

GEÇMİŞTE HASTANE BİRLEŞTİRMELERİ İPTAL EDİLDİ


Geçmiş yıllarda yine hastanelerin birleştirilmesi söz konusu olduğunda hastanelerin birleştirilmemesi için,
paylaşmış olduğum çeşitli kişiler Abdüllatif Şener,Eski Valimiz Hasan Canpolat, Belediye Başkanımız Sami Aydın ve Çeşitli STK'lar mücadelemiz sonucunda hastanelerin birleştirilmesi iptal edilmiştir.

SİVASTA SAĞLIK İSTEDİĞİMİZ BOYUTTA GİTMİYOR

Sivas'ta sağlık istediğimiz boyutta gitmiyor.Yeni bir hastanemiz yapıldı. Bu hastanemizin yapımında kim destek verdiyse biz onlara teşekkür ediyoruz.Şimdi ki yapılan Numune Hastanesiyle Sivas Devlet Hastanesinin birleştirilmesi konusunda Genel Sekreter bir gazatemize yaptığı röportajında hastane kapatmak gibi düşüncemiz yoktur demektedir.Ama aynı haber içerisinde diyor ki birleştirme yapacağım kapasite artacak diyor.

KADRO SAYIMIZ DÜŞECEK

Sivaslılar şunu bilmelidir.Sivas Devlet Hastanesini ismi ortadan kalktığında tek hastane olacaktır.Hastane birleştiğinde kadro sayımız düşecektir.Birleşen İllerle birleşmeyen illerin farkını ortaya koyduk.Erzurum İlimiz birleşmeyen hastanelere örnektir. Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağın memleketidir.Birleştirme güzel bir şey olsaydı Erzurum'dan başlanırdı.Birleşmeyen Erzurum ilimizle Birleşen ilimiz Malatya'yı karşılaştırdığımızda ve Sayılarına baktığımızda uzman hekim sayısı Malatya 382 düşmüş.Birleşmeyen Erzurum da uzman hekim sayısı 547'dir.Malatya'da yatak sayısı 2270 iken Erzurum da 3386 olarak önümüze çıkmaktadır .Hastane birleştiğinde kesinlikle ne kapasite artacaktır,nede sayın genel sekreterimizin dediği gibi ilimizinde kalite artacaktır.

NİYE GİZLİ ADIM ATILIYOR

Projede neden bu güne kadar kimsede istişare etmeden gizlice adımlar atılmıştır?Yapılan bu proje sadece bir bürokrat gözüyle ele alınmıştır.Genel sekreterimiz göreve ilk geldiği günlerde yatak doluluk oranlarının düşük olduğunu söylüyordu Kamu Hastaneler Birliği başkanıda 500 yataklı hastahane Sivas'ın neyine yetmiyor demiştir. Gelin hep birlikte siyasilerimizle bürokratlarımızla Sivil Toplum Kuruluşları ile hastahanelerin birleştirilmesi yerine 630 yataklı olan Numune Hastanemiz hizmet verirken,Sivas Devlet Hastanesi kaldırılacaksa yerine Şehrin Batı veya kuzey tarafına mutlaka 400 yataklı yeni bir hastane yapalım .

YATAK SAYISI ARTIRILACAKSA RANZA SİSTEMİNE GEÇİLSİN!

Sağlık Bakanlığı stantardlarına göre yapılan 630 yataklı Numune hastanesinin tek kişilik odalarını yatak sayısını artıracağım diye çift kişilik odalara dönüştürmek yanlıştır.Genel Sekreter hasta yataklarını çoğaltmak istiyorsa ranza sistemine geçmesi daha uygun olur.' dedi

 

Kaynak:Anadolu Gazetesi

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Hava Durumu

Namaz Vakitleri

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom