sağlık bakanlığı personel | personel sağlık | pbs sağlık | haberterapi

İHA kullanımının artması beraberinde mevzuat değişikliğini getirdi

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından hazırlanan yeni mevzuatla insansız hava araçlarının (İHA) kullanımında yeni bir dönem başlıyor.

İHA kullanımının artması beraberinde mevzuat değişikliğini getirdi Teknoloji

İHA'ların yaygınlaşması ve bu alandaki hızlı teknolojik gelişme, beraberinde mevzuat değişikliğini de getirdi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, bir süre önce Türk hava sahasında işletilecek veya kullanılacak sivil İHA sistemlerinin operasyonlarını, sistemleri kullanacak kişilerin sahip olması gereken nitelikleri, İHA'ların uçuşa elverişliliklerine dair hususların yanında İHA operasyonları sırasında verilecek hava trafik hizmetlerine ilişkin usul ve esasları belirlemek üzere İnsansız Hava Aracı Sistemlerinin Tescil, Operasyon, Seyrüsefer, Bakım Ve Uçuşa Elverişlilik Usul Ve Esaslarına İlişkin Talimat Taslağını da hazırladı.

Mevzuata göre bütün İHA'lar kayıt altına alınacak

Mevzuata göre, Türkiye'ye getirilecek bütün İHA'lar kilogram sınırlaması olmaksızın kaydedilecek. 25 kilogramın altındaki İHA'lar için kayıt, 25 kilogramın üzerindeki İHA'lar için tescil işlemi yaptırılacak. ABD'dekine benzer biçimde İHA'lar elektronik kayıt sistemiyle kayıt altına alınacak. Böylece İHA'ları kötü amaçlı kullanımının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Yeni talimatla, 25 kilograma kadar olan ve ticari amaçla kullanılmayan İHA'lar, kaydettirilmek şartıyla belli irtifalar ve kurallar dahilinde uçurulabilecek. Bu kapsamdaki faaliyetler mevzuat kapsamına alınacak.

Kayıtdışı İHA'lara yaptırım

Talimat yayımlandıktan sonra kaydettirilmeyen İHA'larla yapılan uçuşlar yaptırıma tabi olacak. Emniyet birimleri bunlara el koyabilecek, SHGM de ceza kesebilecek. Talimat yürürlüğe girdikten sonra yaptırımlarla karşılaşılmaması için İHA'ların kaydettirilmesi gerekecek. Kayıt işleminden sonra İHA'lara bir kimlik verilecek. Güvenlik birimleriyle karşı karşıya kalınan durumlarda bu kimlikler ibraz edebilecek.

Türkiye'de çoğunluğu 25 kilogramın altında 4 bine yakın İHA olduğu tahmin ediliyor.

 

 

 

Kaynak: sabah

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Hava Durumu

Namaz Vakitleri

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom