sağlık bakanlığı personel | personel sağlık | pbs sağlık | haberterapi

Antalya'da dünyaca ünlü cerrahlar gözaltına alındı

Antalya’da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Akdeniz Üniversite Hastanesi’nde iki gündür süren operasyon kapsamında dünyaca ünlü cerrahlar gözaltına alındı.

Antalya'da dünyaca ünlü cerrahlar gözaltına alındı Güncel

Akdeniz Üniversitesi'nde (AÜ) FETÖ/PDY soruşturması kapsamında düzenlenen operasyonda,gözaltına alınanların sayısı 147'ye ulaştı.

Gözaltına alınanlar arasında Türkiye'nin ilk yüz ile kol ve bacak nakli ameliyatlarına katılan 3 cerrah da bulunuyor. Üniversitenin eski Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Geçici ise aranıyor.

Antalya Emniyet Müdürlüğü ekipleri, FETÖ/PDY'nin darbe girişiminin ardından yürütülen soruşturmalar kapsamında Akdeniz Üniversitesi'ne operasyon için dün sabah şafak vakti düğmeye bastı. Rektörlük ve 19 fakülte binasında eşzamanlı başlatılan soruşturmada öğretim üyelerinin çalışma odalarının yanı sıra lojmanları da arandı. Terörle Mücadele Şube (TEM) Müdürlüğü ekipleri, 19 fakültenin dekanlıklarının yanı sıra anabilim dallarında da aramalar yaptı. Aralarında 19 Temmuz'da istifa eden eski dekanların da bulunduğu 100'ün üzerinde çalışan gözaltına alındı.

HARD DİSKLERE EL KONULDU

Üniversite kampüsünde dün başlatılan arama çalışmaları bugün de sürdü. TEM ekipleri bugün erken saatlerde AÜ Tıp Fakültesi Dekanlık binası başta olmak üzere bazı fakültelerde eş zamanlı arama yaptı. Ekipler bilgisayarların hard disklerinin yanı sıra çok sayıda belgeye incelenmek üzere el koydu. Akdeniz Üniversitesi'ne yönelik operasyon kapsamında şu ana kadar FETÖ/PDY bağlantısı bulunduğu şüphesiyle gözaltına alınan sayısı 147'ye ulaştı.

3 ESKİ DEKAN GÖZALTINDA

Gözaltına alınanlar arasında İletişim Fakültesi eski Dekanı Prof. Dr. Bilal Arık, Eğitim Fakültesi eski Dekanı Prof. Dr. Mimar Türkkahraman ile Güzel Sanatlar Fakültesi eski Dekanı Prof. Sadettin Sarı da bulunuyor. Operasyon kapsamında Ortopedi Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serdar Tüzüner, Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Levent Altınel, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Ramazanoğlu, Diş Hekimliği Fakültesi Çene Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sinan Tozoğlu, Kardiyoloji Anabilim http://img3.mynet.com/1x1/grey.gif

Dalı'ndan Prof. Dr. Remzi Yılmaz, Beyin Cerrahisi Servisi'nden Prof. Dr. Necmi Kıymaz, Çocuk Cerrahisi'nden Prof. Dr. Abdurrahman Karaman, Organ Nakli Merkezi eski Müdürü Doç. Dr. İbrahim Aliosmanoğlu, Üroloji Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Mehmet Baykara, Biyofizik Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Murat Canpolat, Yabancı Diller Yüksekokulu'ndan Prof. Dr. Mustafa Kınsız, Hemşirelik Yüksek Okulu'ndan Prof. Dr. Kadriye Bulduk da gözaltına alındı.

YÜZ NAKLİNE KATILAN CERRAHLAR

Operasyon kapsamında gözaltına alınan Ortopedi Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serdar Tüzüner, Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'ndan Levent Altınel ile Diş Hekimliği Fakültesi Çene Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sinan Tozoğlu, 21 Ocak 2012'de Uğur Acar'a yapılan Türkiye'nin ilk yüz nakli ameliyatı; Atilla Kavdır'a yapılan aynı anda çift kol ve bacak nakli ameliyatlarına katılmıştı. Aynı gün yapılan ameliyatların biri 9, diğeri 11 saat sürmüştü. Ameliyattan 69 gün sonra taburcu edilen ancak idrar yollarının enfeksiyon kapması sonucu 1 Mayıs'ta tekrar hastaneye kaldırılan Kavdır yaşamını yitirmişti.

G-20 İÇİN HAZIRLANAN MERKEZDE

Üniversite personeli, Antalya'daki gözaltı merkezlerinde yer olmaması nedeniyle Serik İlçe Emniyet Müdürlüğü bünyesinde, G-20 Lider Zirvesi için özel yapılan gözaltı merkezine götürüldü. Gözaltında tutulan akademisyenler, tek tek Antalya Kepez İlçe Emniyet Müdürlüğü binasındaki Olay Yeri İnceleme ve Kimlik Tespit Şube Müdürlüğü'ne getirilerek parmak izleri alındı. Sağlık kontrolünden geçirilen akademisyenler, daha sonra ifadeleri alınmak üzere Serik'teki gözaltı merkezine götürüldü. Polis, hakkında gözaltı kararı bulunan 20 akademisyenin yurtdışına çıktığını belirledi. Gözaltına alınacaklar arasında yer alan eski Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Geçici'nin darbe girişimi öncesi İngiltere'ye gittiği ve dönmediği tespit edildi.

FİNİKE'DE 28 KİŞİ AÇIĞA ALINDI

Finike'de FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 1 cumhuriyet savcısı, 1 komiser yardımcısı, 1 jandarma astsubay kıdemli başçavuş, 18 öğretmen, Mal Müdürlüğü'nden 1 memur, İlçe Müftülüğü'nden 1 müezzin, 2 kuran kursu öğreticisi, AÜ Finike Meslek Yüksekokulu'ndan 3 öğretim görevlisi olmak üzere 28 kişi açığa alındı.

ÖMER ÖZKAN: YANLIŞ ALGILAMA ÖNLENMELİ

Türkiye'nin ilk yüz nakli ameliyatını gerçekleştiren ekibin başındaki Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Estetik Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, FETÖ operasyonunda gözaltına alınan öğretim görevlilerinin, yüz ve kol nakli ameliyatına katılan ekibin tamamı gibi algılanmaması gerektiğini söyledi.

Akdeniz Üniversitesi'nde her yıl yüzlerce nakil ameliyatı yapıldığını ve dünyanın en çok nakil yapılan en gözde merkezlerinden biri olduğunu belirten Prof. Dr. Özkan, şunları kaydetti:

"Şu an gözaltına alınan doktorların bazıları, yüz ve kol nakli ameliyatına katılan ekibin yüzlerce üyesinden sadece bir kaçıdır. Biz her nakilde onlarca kişiyle çalışıyoruz. Tüm ekibin böyle bir suçlamayla muhatap gibi gösterilmesi çirkindir. Akdeniz Üniversitesi'nin bütün organ nakli ekibinin böyle gösterilmesi doğru değil. Buradaki yanlış algılanmanın önlenmesi lazım. Akdeniz Üniversitesi'nin memleketimiz için ne kadar hizmet ettiğini çok iyi biliriz. Gelecekte de bu azminin aynı şekilde devam ettiğinin bilinmesini isteriz. Hiçbir arkadaşımın böyle bir yapılanmanın içinde bulunmadığını umarım. Şu anda internette yayılan haberlerde sanki organ nakli ekibinin tamamının böyle bir yapılanmayla ilişkisi var gibi ifade ediliyor. Bu kabul edilemez bir durum. Bu yapılanmayla ilişkisi olanlar hakkında en doğru kararı zaten adli makamlar verecektir. Şu aşamada hepimizin hukuka saygı duyması lazım. Yetkili mercilere de yardımcı olmamız gerekiyor. Üzerlerindeki yükleri gereksiz algılarla daha çok artırmamamız lazım."

(DHA)

Kaynak: DHA - Doğan Haber Ajansı
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Hava Durumu

Namaz Vakitleri

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom