sağlık bakanlığı personel | personel sağlık | pbs sağlık | haberterapi

Sağlık-Sen’e paralel operasyon! Özel Haber

FETÖ mensuplarının illerde ve genel merkezdeki himaye edenleri  teker teker tespit edilene kadar, soruşturmanın selameti açısından Sendikaya derhal kayyum atanmalı!

Sağlık-Sen’e paralel operasyon! Özel Haber Güncel

Eski Sağlık-Sen Mali Sekreteri Yaşar Başaran FETÖ’cülerin Sağlık-Sen’i nasıl ele geçirmeye çalıştıklarını başından geçen olayla anlatıyor. Bizde Yaşar Başaran Beyin konuşmalarını aynen aktarıyoruz.

2007 Yılında Sağlık-Sen Genel Merkezinde genel mali sekreterlik yaptığım dönemde, şubelerin delege seçimlerine ve kongrelerine gözlemci sıfatıyla katılarak, divanda görev alır ve seçimlerin usul ve esaslarına uygun bir şekilde yapılmasını koordine ederdik.

FETÖ’cülerin şubelerin delege seçimlerinde ve kongrelerinde nasıl etkili olduklarını daha iyi anlayabilmeniz açınızdan başımızdan geçen bir olayı sizlere anlatmayı uygun gördüm.

Aydın ilimizin şube kongresini yapmak üzere genel merkezden bir arkadaşım ile Aydın’a gittik. Aydın şube başkanımız bana, başkanım ilimizde büyük sıkıntılar var, demişti. Ne gibi sıkıntılar var, dediğimde şube başkanımız, bazı milletvekilleri, başhekimler ve Zaman Gazetesi temsilcileri yani ilimizde bulunan FETÖ’cüler seçime müdahil oldular, durum bıçak sırtı, dedi. Ben de konunun önemine binaen şube başkanımıza bu konuyu müsait olduğumuz bir vakitte, gecenin ilerleyen saatlerinde konuşuruz, dedim.

Akşam yemeğinden sonra sendikada üyelerle ve delegelerle usulen yaptığımız toplantının akabinde konaklayacağımız otele geçtik. İlerleyen saatlerde başka bir mekânda tekrar toplandık. Ben sürecin nasıl işlediğini ve ne gibi sıkıntıların olduğunu anlatmalarını istedim.

Seçimlere iki blok liste halinde girileceğini bunlardan birisinin cemaatin listesi diğeri bizim arkadaşların listesi olduğunu söylediler. Seçimden sonra sağlık müdürlüğündeki veya başhekimlikteki yetkililere Baki beyin listesini getirmeyen delegelerin yerlerinin değiştirileceği ve mobbing uygulanılacağı yönünde önceden delegelerin tamamına tehditte bulunulmuş. Sonuçta delegeler istemeye istemeye cemaat listesine oy vermek zorunda bırakılacakmış.

Ben bu arada söz alarak eğer sıkıntı buysa bunu çözerim, dedim. Arkadaşların gözleri parladı ve başkanım bu iş nasıl olacak yoksa biz seçimi kaybedeceğiz, dediler. Onlara, yönetime, denetime ve disiplin kurullarına bağımsız birer aday gösterin, dedim. Tamam, dediler. Neyse sabah kongre salonuna geldim, baktım benimle beraber divan başkanlığına kendilerinden olan bir ismi de önerdiler. Divan başkanlığı oylandı ve ben divan başkanlığına seçildim. Kongre başladı, gündem maddeleri seçime gelince ben 15 dakika zaman verdim ve yönetim kurullarına aday olacakların bireysel veya listeler şeklinde divan başkanlığına teslim edilmesini istedim. Bu arada kongre salonu karıştı. Ne oldu, dedim. Başkanım bağımsız aday olmaz, listeler var blok, onlar oylanacak kabul etmeyiz, dediklerinde insanların seçme seçilme özgürlüğüne müdahale etmek anayasal bir suçtur, şayet bağımsız adaylar çıkmaz ise blok liste oylaması yaparız, dedim. Neticede bağımsız adayların dilekçeleri divana gelince baktım. Seçimi blok listeden çarşaf listeye çevirdiğimi ifade ettim, kızılca kıyamet koptu. Olmaz, yapamazsın, yasal değil falan, dedim ki divan başkanı benim, seçimin ne şekilde yapılacağı divan başkanın uhdesindedir, ben ne yapacağımı size sormam, dediğimde bu defa hükümet komiserine müdahil olmalarını istediler, hükümet komiseri zatın da başkan doğru söylüyor seçim usul ve esaslarına göre divan başkanı sorumludur, deyince bu defa da  divana dilekçeler yağmaya başladı, biz seçimi boykot ediyoruz, katılmıyoruz, diyerek bende kongre başlarken gerekli sayıya ulaşılmıştır, kongreye katılanların tamamının oy vermesi gibi bir zorunluluğun olmadığını ifade ettim. O zaman sendikamızda yapılacak paralel operasyonlara imkan vermedim.

Şimdi gelelim günümüze. Bu FETÖ’cülerin girmediği devlet kapısı ve STK kalmamış, tamamına kendilerince İMAM atamışlar. Sendikamızda toplam 23 ilde paralel örgüt mensuplarının varlığından bahsediliyor. Hal böyle olunca onların teşkilat şemalarına baktığımızda sendikamızın genel merkezinden sorumlu imamları kim? 15 Temmuzdan bu güne kadar geldiğimiz süreçte henüz 4 ilde paralel operasyonlardan dolayı açığa alınmalar olmuş Niğde, Aksaray, Antep ve Kocaeli şubeleridir. Fakat Aksaray şube başkanı açığa alınıyor ne hikmetse hemen memuriyete döndürülüyor. Tabi burada sendikanın genel merkezinde kimler var? Bu işin bakanlık boyutundaki isimler kimler? Sayın bakanımız bundan haberdar olmuş mudur? Bunu iki şekilde izah edebiliriz; ya işi yapan insanlar hükümetin yapmış olduğu FETÖ mücadelesini tasvip etmiyorlar ya da FETÖ’cülere sahip çıkmaktan başka şanslarının olmadığına kanaat getirmişlerdir.

Yapılması gereken şey bana göre, madem devlet bu şer odaklarının kümelendiği kurumlara kayyum atıyor, bence bu FETÖ mensuplarının illerde ve genel merkezdeki himaye edenleri  teker teker tespit edilene kadar, soruşturmanın selameti açısından sendikaya derhal kayyum atanmalı,  zira kurmuş olduğumuz sendikanın 23 yıllık geçmişinde emekler heba edilmemelidir diye düşünüyorum.

Selam ve dua ile….

Yaşar BAŞARAN

Eski Sağlık-Sen Mali Sekreteri

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

hakan @Konya Sağlık Sen ne yapar?

12 Ağustos 2016 22:35

Yaşar Başaran abimize teşekkür ediyorum. Eminim 81 ilde de bu sıkıntılar fazlasıyla vardır. sendika kimlerle oturup kalkmış bir araştırmak lazım. Konyada hiçbir gazete ve muhabir Gökhan Darılmaz hakkında yazı yazamıyor... bu vatansever konyalı basın mensuplarına sesleniyorum işinize gelmiyor değil mi? sendika için önemli değil kimin olduğu. Gökhan bizim işimizi yapıyor diyor... sendika için önemli olan kendi adamlarını biryerlere yerleştirmek. işçinin memurun emeklinin haklarını falan düşündükleri yok. reisin bir an evvel bu cemaatlara el attığı gibi sendiya da el atmalı

Vatan sever @Konya feto yatağı

12 Ağustos 2016 22:30

Değerli arkadaşlar konya da kamu hastaneler genel sekreteri başta fetocu zaten neden bunlardan bahsedilmiyor neymiş çok kişinin elinde gizli belgeleri varmış kimilerine para yedirmiş kimse bunu görevden alamazmış herkesi mi satın aldı hani bizim Başkomutanın emri kim olursa olsun acımayın demişti sayın yetkililer sizde onun kadar suçlusunuz görevinizi yapmadığınızdan dolayı yetkilileri göreve davet ediyorum başta sayın vali olmak üzre Allah rızası için görevimizi yapın

şenol şahin @dünya menfaat dünyası

11 Ağustos 2016 14:04

yaşar başaramıyanın derdi sendikaya geri nasıl dönerim derdidir. otursun oturduğu yerde canımı sıkmasın sendika defteri onun için kapalı ben burdayken adiliğin anlamı yoktur. yaşar sendikacımı ki sendika üzerinde ne hakkı varmış fitneden fesattan başka

Ahmet Azdır @Izmir saglik sen de feto ve Genel Merkez

11 Ağustos 2016 12:34

Bundan daha uc ay once izmirde sube secimi yapilacakti. Bir yanda mevcut yonetim. Ote yanda eski baskan ve sekreteri. ( su anda sekreter fetoculukten aciga alindi) baskan adayi onceden feto tarafindan subeye gonderilmisti. Genel merkezden su an sube baskan vekili semih durmus bu fetocu ekibin kazanmasi icin 10 gun izmirde cadir kurdu. Tum delegelerle irtibata gecti. Diyecegim at izi it izine karismis. Yillarca fetoculeri sendikaya alanlar hala koruyanlar genel merkez degilmi. Metin Memis kendi baskanliklarini desteklesinler diye tum fetoculari tum subelere doldurmadimi. Diyecegim bu Genel merkez yonetimi varken bu takiye ile neyi ayiklayacaksin.

Hava Durumu

Namaz Vakitleri

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom