sağlık bakanlığı personel | personel sağlık | pbs sağlık | haberterapi

Minik Hiranur’u kayısı çekirdeği hastanelik etti

Niğde’de yaşayan 2 yaşındaki Hiranur Yürer, Yavuz Mahallesi’ndeki evlerinde baygınlık geçirince Niğde Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Minik Hiranur’u kayısı çekirdeği hastanelik etti Sağlık

Kayısı çekirdeği yedikten sonra fenalaştığı öne sürülen Hiranur, çekirdekte bulunan siyanürün etkisiyle zehirlendiğinin anlaşılması üzerine Kayseri eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi. 

Baba Ahmet Yürer, 6 yaşındaki kızının bahçede oynarken kayısı çekirdeği bulduğunu ve kardeşine yedirdiğini belirterek, şunları anlattı: “Doktorlar, ‘Çocuk ilk geldiğinde durumu ağırdı’ demişlerdi ama verilen ilacın ardından kızım hızla iyileşti.” 

‘Tüketimi tehlikeli’

Hiranur’un tedavisiyle ilgilenen Dr. HASAN Samsa da siyanürün genel olarak madencilikte kullanıldığını vurgulayarak, şu bilgileri
verdi: “Kayısı, erik elma, kiraz ve şeftalinin çekirdeklerinde bulunan ‘amigdalin’ denilen bir maddeden de siyanür üretilebiliyor. Bunların çekirdeklerinin tüketilmesi tehlikeli. Çocuklarda hızlı soluk alıp vermeye, hızlı kalp atımına neden oluyor. Bu zehirlenme, hastayı komaya hatta kaybetme noktasına kadar  götürebiliyor.” 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Hava Durumu

Namaz Vakitleri

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom