sağlık bakanlığı personel | personel sağlık | pbs sağlık | haberterapi

Manisa'da kalp krizlerine anında müdahale

MANİSA Merkez Efendi Devlet Hastanesi bünyesinde kalp hastalıklarına ilişkin ölümleri azaltması amacıyla Kardiyovasküler Cerrahi Merkezi kuruldu. 

Manisa'da kalp krizlerine anında müdahale Sağlık

Manisa Merkez Efendi Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Habil Yücel, hastane bünyesinde kurulan Manisa Kardiyovasküler Cerrahi Merkezi'nin ekim ayında hizmete açılacağını bildirdi. 1.5 milyon TL'lik cihaz 1 milyon TL'lik yoğun bakım ünitesi ve yapım maliyeti ile birlikte 3 milyon TL'lik bütçenin tamamını Sağlık Bakanlığı'nın karşıladığını belirten Başhekim Yücel, 9 kardiyoloji uzmanı olmak üzere 100 personelin görev yapacağı merkezin, bölgenin en önemli kalp merkezi olacağını söyledi.

Başhekim Yücel, ülkede yılda 200 bin kişinin kalp ve kalp hastalıklarına bağlı yaşamını yitirdiğini belirterek, "Kalp damar tıkanıklığı dediğimiz koroner kalp hastalıkları, ritim bozuklukları, kalp kapak bozukları gibi çok sayıda kalp hastalıkları vardır. Bunlardan en önemlisi koroner yani kalp damar tıkanıklığıdır. Sağlık Bakanlığımızın en önemli projelerinden biri de ülkemizde kalp hastalıklarına bağlı ölümleri azaltmaktır. Kalp damar tıkanıklığında en çok korkulan durum kalp krizidir. Kalp damarları tıkandıktan sonra meydana gelen kalp krizinde hızlı müdahale ilk 90 dakika önemlidir. Geç kalmalarda ölümler artmakta, ölüm olmasa hastanın devam eden hayatında kalp ritmine bağlı devam eden riskli dönemler yaşamasına sebep vermektedir. Bunun da en önemli tedavisi kardiyovasküler cerrahi merkezleridir" diye konuştu.

Manisa'da kurulan merkezle birlikte kalp hastalıklarına bağlı ölümleri azaltabileceklerini dile getiren Yücel, bütçenin tamamen Sağlık Bakanlığı tarafından hibe edildiğini söyleyerek "Merkezde koroner 11 yataklı yoğun bakım, 1 anjiyo ünitesi, 5 yataklı kalp damar cerrahisi ve yoğun bakım ünitesi, 14 yataklı yoğun bakım ünitesi bulunuyor. Merkezde ölümlere neden olan kalp hastalıklarını engellemeyi hedefliyoruz" dedi. Manisa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzman Dr. Ayhan Korkmaz ise, Manisa'da önemli bir eksiklik olan kardiyovasküler cerrahi merkezinin kurulmasından dolayı mutlu olduklarını söyledi. Korkmaz, "Titiz bir çalışma ve doğru planlamayla Manisa sağlığında çok önemli bir eksikliği giderdik" dedi.

Ersan ERDOĞAN / MANİSA, (DHA)

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Hava Durumu

Namaz Vakitleri

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom