Depresyon Haberleri

Depresyon Haberleri

Yağmur sonrası deniz kenarında yürüyüş ozon tedavisi etkisi yaratıyor

İngiltere'deki Exeter Üniversitesi'nin araştırması denize yakın bölgelerde yaşayan insanların depresyon, kaygı bozukluğu ya da diğer psikolojik rahatsızlıklara yakalanma oranının yüzde 41 daha az olduğunu ortaya koydu. Uzmanlar denize yakın bölgelerde yaşayanların daha temiz hava soludukları için daha sağlıklı olduklarını ifade etti. Denizin insan vücudu için tam bir şifa kaynağı olduğunu belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Begüm Öztürk, depresyon tedavisinde denizin kesinlikle önerilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Depresyon, Alzheimer riskini artırıyor

Türkiye'de yaklaşık 1 milyon demans hastası var. Bunların 600 bininin Alzheimer tipi demans hastası olduğu tahmin ediliyor. Alzheimer'ın orta-ileri yaş hastalığı olduğunu söyleyen Nöroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Aydan Tandoğan, '65 ve üzeri 100 kişiden 8'inde olasılıkla bu hastalık ortaya çıkacak ve her 5 yılda bir olasılık artarak devam edecektir. Ancak hastalık 65 yaş altındaki yaş grubunda da görülebilmektedir. Özellikle genetik kökenli olanlarda 65 yaş altı başlangıç görüyoruz. Türkiye'de 65 yaş altı yaklaşık 30-40 bin demans hastası vardır. Alzheimer'ın kesin nedeni bilinmese de riskleri azaltmak mümkün. Özellikle uzun süreli depresyon, hastalığı tetikleyebilir. Sürekli yeni şeyler öğrenerek, sosyalleşerek ve sağlıklı beslenerek hastalıktan korunabilirsiniz' dedi.

Alzheimerlı hasta yakınlarının 3'te 1'i depresyonda

Türkiye'de yaklaşık 400 bin civarında Alzheimer hastası var. Klasik olarak yaşlı popülasyonunun hastalığı olarak bilinen Alzheimer, hastalar kadar onlarla ilgilenen kişilerin ruh sağlığını da etkiliyor. Son çalışmalar, hastalara yüzde 90 oranında kadınların baktığını gösterirken bu kişilerde depresyon ve anksiyete gibi psikolojik problemlerin görüldüğünü gösterdi. Hastalar kadar onların bakımını üstlenen kişilerin sağlığına da önem verilmesi gerektiğine dikkat çeken Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Burcu Örmeci, hasta ve hasta yakınları üzerine yapılan araştırmalarla ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Balık yemek için 5 neden

Alzheimer riskini azaltır, cildi parlatır, depresyonla savaşır. İşte balığın muhteşem faydaları...

B12 vitamini eksikliği neye sebep olur?

Depresyon, anksiyete, sinirlilik, halüsinasyon görme, uyku bozuklukları, unutkanlık, hafıza kaybı gibi şikayetleriniz varsa kötü düşünmeden önce B12 düzeyinizi ölçtürün.

Depresyon tedavisinde kullanılacak ilacı belirleyen test geliştirildi

İngiliz bilim adamları, doktorlara yardımcı olacak, depresyonda doğru ilacı belirleyen bir kan test geliştirdi.

Bahar dönemi depresyonuna dikkat!

Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, Bahar dönemlerinde mevsimsel depresyonu olan kişilerin çoğunda sonbahar ve kış ayları depresyon eğiliminin arttığını belirtti.

Erkeklerde ince ses depresyona neden oluyor

Erkeklerde ergenlik döneminde başlayan ve ses incelmesine neden olan mutasyonel falsetto hastalığı, depresyona, içe kapanmaya ve hatta cinsel kimlik bunalımına kadar uzanan sorunları beraberinde getiriyor.

Kış depresyonuna dikkat uyarısı

Uzman Psikolog Işıl Yenikaynak, Sosyal aktiviteyi arttırmak bu duygusal durumun aşılmasında arkadaş ve çevre desteğinin oldukça önemi olduğunu görüyoruz.

Depresyon ömürden ömür yiyor

Uzmanlar, tedavi edilmeyen depresyon hastalarında kalp krizi, diyabet ve bazı kanser türlerinin daha sık görüldüğü uyarısında bulundu.

İş stresi kalp krizini tetikliyor

Uyku problemleri, kaygı ve depresyon, kalp-damar problemleri, diyabet ve obeziteye yol açan aşırı stresin iş yaşamı kaynaklı olduğunda kalp krizi riskini yüzde 23 artırdığı belirtildi.

Antidepresan nedir, kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Psikiyatrist, Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, ilaçlar arasında en çok tartışılan grubun antidepresanlar olduğunu söyledi.

İnternet, çocukları depresyona sokuyor haberleri

İnternet, çocukları depresyona sokuyor haberleri

Canan Karatay: ''TTB, üyesine sahip çıkmıyor.''

İstanbul Tabip Odası’nın en eski üyelerinden birisi olarak, TTB’nin suçlamalar hakkında kendisine sahip çıkmadığını belirtti.