Güneydoğu Haberleri

Güneydoğu Haberleri

Malay öğrencilerden Güneydoğu Asya kültür şöleni

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (FSMVÜ) Osmanlı Malay Dünyası Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (OSMAD) tarafından ilki 2017'de düzenlenen, Türkiye'de Güneydoğu Asya kültürünün temsiline yönelik ilk kültürel etkinlik olan Nusantara Festivali'nde Güneydoğu Asya mutfağı, bölgeye özgü dans gösterileri, bölgenin geleneksel oyunları ve çeşitli kültürel aktiviteler yer aldı. Üniversitede öğrenim gören Malezya, Endonezya, Filipinler ve Taylandlı öğrenciler gelenekleri, dansları ve yemek kültürleri ile renkli bir gün yaşattı. Festivali çok sayıda resmi kuruluş, sivil toplum kuruluşu ve öğrenci dernekleri ve davetliler izledi. FSMVÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahameddin Başar, bu festivallerin öğrencilerin birbirlerinin kültürlerini tanıması açısından oldukça önemli olduğunu söyledi.

Sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları için MEB'den flaş açıklama!

10 Ekim'de ataması yapılacak adaylar Sözleşmeli Öğretmenlik mülakat sınav sonuçları için MEB'den açıklama geldi.

Vergi borcu yapılandırması müracaatları başladı!

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç, vergi borcu yapılandırmasından en az 40 milyar liralık gelir beklendiğini söyledi.

Vatandaş vergi dairelerine hücum etti!

Vatandaş borç cezasını yüzde 75 düşüren ve 18 taksit imkanı tanıyan af düzenlemesine yoğun ilgi gösterdi.

Güneydoğu’ya zırhlı ambulans!

Sağlık Bakanlığı, terör saldırılarının sürdüğü illere zırhlı ambulans göndermeye başlıyor. Hazırlığı tamamlanan ilk üç ambulans Cizre, Nusaybin ve Sur’a gönderilecek.

Sağlıkçılara tayinlerde kolaylık sağlanacak

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, Doğu ve Güneydoğu'da belli bir süre görev yapan sağlık personelinin tayinlerinde kolaylık sağlayacaklarını bildirdi.

Bakanlık düğmeye bastı! Zırhlı ambulanslar devreye giriyor

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, Doğu ve Güneydoğu illerinde yaşanan terör olaylarında ambulanslara yönelik düzenlenen saldırılar nedeniyle, zırhlı ambulansların devreye gireceğini söyledi.

Erkeklerde saç dökülmesi, böbrek taşının habercisi olabilir!

MEHMET BAYER - Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesinde yapılan araştırma, erkeklerde kellik sorununun böbrek taşının habercisi olabileceğini ortaya çıkardı.

Atanamayan Sağlıkçılar 'Doğu ve Güneydoğuda çalışmaya hazırız'

Ataması Yapılmayan Sağlıkçılar Platformu Kurucu ve aynı zamanda sözcüsü Aras Ali Altıntaş, atama bekleyen sağlıkçılar olarak Doğu ve Güneydoğu’da tüm iller, ilçeler ve köylerde çalışmaya hazır olduklarını söyledi.

Terör olayları 112 hizmetini aksatıyor

Sağlık Bakanlığından verilen bilgiye göre, 7 Haziran 2015 tarihinden bugüne kadar terör olayları nedeniyle Doğu ve Güneydoğu illerinde toplam 869 vaka için acil çağrı alındığını, ancak çağrıların 681' ine terör saldırılarından dolayı ambulans görevlendirilemediğini bildirdi. Terör olayları nedeniyle, acil sağlık hizmetlerinde aksamalar olduğu ve 112 Acil ambulanslarının vakalara ulaşmadığı veya ulaştırılamadığı bildirildi.

Doğu'daki hekime kadro!

Sağlık Bakanlığı Doğu ve Güneydoğu illerinde mecburi hizmet süresi biten doktorlara "çakılı kadro" vererek, bu bölgelerde çalışmayı teşvike hazırlanıyor.

Beşiri Hastanesi neden gecikti?

Terör örgütü PKK'nın Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde hastanelere ve ambulanslara uzun namlulu silahlarla saldırmasını, sağlık çalışanlarını kaçırmasını ve halkın sağlık hizmeti almasını engellemesini görmezden gelen HDP'li milletvekillerinden Saadet Becerikli, Batman'ın Beşiri ilçesinde yaşanan aksaklıklar nedeniyle henüz hizmete açılamayan 15 yataklı devlet hastanesini gündeme getirdi.

Bir gün asker kıyafetli iki kişi geldi

Yıl 1995 sağlık ocağında ebe olarak çalışıyorum.. Eşim Z.Özen güneydoğu da operasyon bölgesinde...