Sigorta Haberleri

Sigorta Haberleri

Araç sahiplerine kötü haber: Trafik sigortasına katmerli zam!

Yeni zamla trafik sigortası ne kadar olacak? Trafik sigortasına yapılan katmerli zam araç sahiplerini kara kara düşündürüyor.

'Korona salgını sigortalı çalışanlarda yeni hakları gündeme getirebilir'

Koronavirüs salgını nedeniyle çoğu şirket evden çalışma sistemine dönerken, bu süre içinde çalışanların kimi hakları ve sigortadan yararlanma şekli de değişkenlik gösterebiliyor. İş kazası ve meslek hastalığı gibi iki kavramın ortak sigorta kolu olarak düzenlenmesine rağmen hukuken birbirinden farklı olduğunu ifade eden Bahçeşehir Üniversitesi İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Şebnem Kılıç çalışanlara yararlanabilecekleri haklar konusunda detaylı bilgi verdi.

'SALGININ İŞ KAZASIYLA BİRLİKTE DÜŞÜNÜLMESİ MÜMKÜN'

Koronavirüs salgınının bir meslek hastalığı sayılmayacağını belirten İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Şebnem Kılıç, Covid-19 virüsünün ya da genel olarak Korona virüs ailesinin tanımlandığı bir meslek hastalığı bulunmadığının altını çizdi. Kılıç, 'Meslek hastalığında mesleki riske uzun süre maruz kalma neticesinde ortaya çıkan bir zarar ya da çalışma gücü kaybı aranmaktadır. Hastalığın yürütülen faaliyetle veya tekrarlayan çalışma koşullarıyla doğrudan bağlantılı olması gerekir. Dolayısıyla meslek hastalığında, yinelenen bir neden (ya da nedenler) yüzünden zamana yayılan bir mesleki risk söz konusudur. Salgın hastalıklar açısından ise, bu şekilde yinelenen koşulların birikiminden doğan bir mesleki risk bulunmaz. İş kazasında ise, meslek hastalığından farklı olarak, ani bir olayla zararın doğması gerekir. Bunun için ani bir şekilde bulaşmanın gerçekleşmesi yeterlidir. Bulaşmanın sonuçlarının her durumda hemen ortaya çıkması aranmaz. 10-15 günlük kuluçka süresi sonunda ortaya çıkan rahatsızlıklar nedeniyle sigortalının zarar görmesi de, diğer şartlar da varsa, iş kazası olarak tanımlanabilir. Dolayısıyla bu salgının iş kazasıyla birlikte düşünülmesi mümkündür' şeklinde konuştu.

'ENFEKTE OLAN KİŞİLER AÇISINDAN İŞ KAZASI GÜÇLENEBİLİR'

İş kazasının basitçe ani, istenilmeyen ve dışarıdan gelen bir sebeple sigortalının ruhen ya da bedenen zarara uğraması olarak tanımlanacağını söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Şebnem Kılıç şunları söyledi; 'Kaza ile zarar arasında hayatın olağan akışı içinde makul sayılabilecek bir bağlantının kurulabiliyor olması gerekir. Örneğin, mekan olarak iş yeri sınırları içinde gerçekleşen her kaza ya da iş yeri dışında olsa da sigortalının, işverenin emri altında olduğu zamanda maruz kaldığı kazalar iş kazasıdır. Salgın hastalık açısından bu husus önem kazanacaktır. Enfekte olan kişinin bu bulaşmanın yürütülen iş nedeniyle, örneğin işyeri sınırlarında gerçekleştiğini ya da o sırada işverenin emri altında olduğunu ispatlaması gerekecektir. Bu bağın saptanması şüphesiz hiç kolay değildir. Gerek işyeri sınırları içinde, gerekse işverence tahsis edilmiş araçlarda ya da konaklama yerlerinde, diğer çalışma arkadaşlarından enfekte olanlar açısından iş kazası ihtimali güçlenebilir.

İŞVEREN GEREKLİ TEDBİRLERİ ALMAZSA NE OLUR?

Bir olayın iş kazası sayılması ile işverenin o kazadan sorumlu olmasının farklı durumlar olduğunu ifade eden İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Şebnem Kılıç, son olarak şu uyarılarda bulundu;

'Esasında kaza, kaçınılmaz bir durumdan kaynaklanmışsa işveren kural olarak zarardan sorumlu tutulmaz. Olayın ilk ortaya çıktığı dönemdeki belirsizlik için belki bu husus ileri sürülebilir. Ancak resmi olarak da yaygın önlemler alınmaya başlanmışken artık işverenlerin aklın, bilimin ve tekniğin gerekli gördüğü her türlü tedbiri alması gerekir, aksi halde sorumlulukları doğar. Gerekli tüm tedbirleri almayan bir işveren, kaçınılmazlık iddiasını ileri süremez. Mevzuatta özel olarak bu salgına ilişkin açık hükümler bulunmasa bile genel düzenlemeler uyarınca işverenler gerekli tüm önlemleri almalıdır. Bunlar; iş yerinde bir eylem planı hazırlanması, evden çalışabilecek personeli bu çalışma düzenine geçirmek, iş yerinden çalışmak mecburi ise personel için farklı çalışma saatleri belirleyerek iş yerindeki yoğunluğu dağıtmak, çalışma yerlerinde aralıkları 1-1,5 metre açmak, yemekhane ve benzeri toplu alanları buna göre organize etmek, iş yerine dışarıdan girişleri daha sıkı denetlemek, hijyen tedbirlerini artırmak ve şüphesiz gerekli teknik ve ekipman desteğini sağlamak gibi çok çeşitli önlemler olabilir. Keza çalışanların düzenlemeler hakkında bilgilendirilmesi, gerekli durumlarda acil iletişim hattı kurulması ve resmi duyurulara itibar edilmesi de önemlidir. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun getirdiği en önemli yeniliklerden biri, risk değerlendirmesidir. Bu değerlendirme ışığında mevcut durumun iş yerinde yarattığı riskleri her iş yeri kendi özel durumuna göre değerlendirmeli ve kendi durumu için gereken somut adımları atmalıdır.' 

Bağ-Kur ve GSS prim borcu olanlar sağlık hizmetlerinden yıl sonuna kadar yararlanabilecek

Genel Sağlık Sigortası ve Bağ-Kurlu olup prim borcu bulunanlara yönelik adım atıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Resmi Gazete'de yayımlanan kararına göre, prim borcu bulunan Bağ-Kurlu ya da GSS'liler 31/12/2020 tarihine kadar sağlık hizmetlerinden yararlanacak.

Bağ-Kur ve GSS prim borcu olanlar sağlık hizmetlerinden ücretli yararlanacak

Prim borçlarını ödeyemeyen Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) yükümlüsü yurttaşların sağlık hizmetlerinden faydalanması için verilen süre 31 Aralık itibarıyla doldu.

Bakan Müezzinoğlu: Yüzde 70'i yakaladığım an Meclis'e getireceğim

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu kıdem tazminatı tartışmaları ile ilgili olarak konuştu...

Sigortada 27 şirkete ceza

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, zorunlu trafik sigortasında aşırı yüksek prim teklifinde bulunan 27 sigorta şirketine idari para cezası kesildiğini bildirdi.

Vergi borcu yapılandırma ödeme sorgulama başvuru ekranı GİB

Sigorta primleri, trafik cezası, öğrenim kredisi, su ve vergi gibi borcunuz varsa bugün son gün.

Yaşlı yakınına bakana 924 TL

Engelli ya da çok yaşlı olduğu için bakıma muhtaç kişilerle aynı çatı altında yaşayanlara, evde bakım aylığı adı altında 924 lira ödeme yapılıyor.

Müezzinoğlu'ndan 'doğum borçlanması' açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, sigortalı olmadıkları dönemde doğum yapan annelere borçlanma hakkının tanınmasıyla ilgili bir çalışma bulunmadığını bildirdi.

Sağlık çalışanının eş durumu tayininde kolaylık!

Sağlık Bakanlığı, eşi özel sektörde çalışanların eş durumu nedeniyle atanabilmeleri için "son 2 yılda 360 gün prim ödeme" şartını, "son 4 yıl içinde 720 gün sigorta primi ödeme" şeklinde değiştirdi.

17 Aralık’ın organizatörü ‘Kozanlı Ömer’ çıktı!

FETÖ’nün emniyet imamı olarak bilinen firardaki ‘Kozanlı Ömer’ kod adlı Osman Hilmi Özdil’in, 17 Aralık 2013 soruşturmasının organizatörü olduğu iddia edildi

Vatandaş vergi dairelerine hücum etti!

Vatandaş borç cezasını yüzde 75 düşüren ve 18 taksit imkanı tanıyan af düzenlemesine yoğun ilgi gösterdi.

Wi-Fi ağları hayati risk taşıyor

İngiliz sigorta devi Lloyd's, elektromanyetik radyasyonlar sonucunda oluşan sağlık sorunlarını sigorta kapsamından çıkarması, 'Wi-Fi ağlarının hayati risk taşıdığının itirafı' olarak nitelendirildi.

Bakan Şimşek: Trafik Sigorta Primlerini Yargı Kararları Etkiledi

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek trafik sigortalarının yüksek olması ile ilgili, "Temelinde yargının aldığı kararlar var. Sektör önünü göremiyor, primleri yükseltiyor." dedi.

Sağlık sigortasında yeni adımlar atılıyor, gençlerin borcu silinebilir

Hükümetten önümüzdeki günlerde "Bahar Paketi" ile ilgili yeni adımların atılması bekleniyor.

Trafik sigortasında indirim hayal

Sigortacıların trafik sigortasının maliyetini artırdığını öne sürerek düzeltilmesini istediği konulardan 2’si tamam. İki isteği ise Hazine hukuken imkansız görerek kabul etmedi.

Yeni bir sigorta sistemini geliyor!

Bakan Binali Yıldırım, trafik sigortası ve kasko ile ilgili yaşanan sorunları çözmek için yeni bir sigorta sistemini devreye sokacaklarını söyledi.

Gençlerin milyarlarca liralık Genel Sağlık Sigortası borcu siliniyor

2012’den itibaren herkes için zorunlu olan Genel Sağlık Sigortası’nda milyonlarca gencin milyarlarca liralık borcunu silen düzenleme Meclis’e geliyor.

Zorunlu mali sorumluluk sigorta primlerinin iadesi için verilecek dilekçe

Zorunlu mali sorumluluk sigorta pirimlerinin iadesi için dilekçe örneği.

Sağlık Bakanlığı ’Devlet hastanelerine para ödendiği’ iddiasını yalanladı

Sağlık Bakanlığı, hastaların aile hekimlerinin yanı sıra dilediği hastaneden randevu alabildiğini ve dilediği doktora da göründüğünü açıkladı

Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında azami teminat tutarlarında değişiklik yapıldı

Tibbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasinda kurum katkisina ilişkin usul ve esaslara dair tebliğ (2010/1)’de değişiklik yapilmasina İlişkin tebliğde değişiklik yapıldı.

GSS prim borçlarının yapılandırılması için 2 Kasım’a kadar SGK’ya başvuru gerekiyor!

GSS (Genel Sağlık Sigortası) prim borcu sorgulama | GSS nedir? Gelir Testine müracaat hakkı ve GSS prim borçlarını yapılandırma ile ilgili sıkça sorulan sorulara cevaplar

Bireysel emeklilikte yeni dönem

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) birikimleri bulunanların emekli olduklarında ömür boyu aylık almalarına imkan sağlayacak yıllık gelir sigortası uygulaması hayata geçirildi.

Prim borcundan hastane kapısından dönülmeyecek!

Prim borcundan dolayı sağlık hizmeti alamayan vatandaşlarımıza müjdeli haber.

Eş durumu tayinin de 3 yıllık süre 1 yıla indi

Devlet memurlarının eş durumu tayinlerindeki 3 yıllık sigortalılık süresi 1 yıla indi. İlgili yönetmelik resmi gazetenin bugün ki sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Ailelerin parçalanmasına, çocukların annesiz veya babasız büyümesine sebebiyet veren durum düzeltilmiş oldu.

Yargıtay, tazminat konusunda işçiyi haklı buldu.

Sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999'dan önce olanlar; sigorta süresi 15 yıla, primi 3 bin 600'e tamamlanmışsa ve işyerinde de en az 1 yıl dolmuşsa, ayrılarak tazminat alabiliyor.