Ziyaret Etmeniz Gereken 25 Bilinmeyen Harika Antik Yerler

Ziyaret Etmeniz Gereken 25 Bilinmeyen Harika Antik Yerler

Gezip görmeniz gereken ve bilinmeyen dünya harikası 25 antik yer.

Ziyaret Etmeniz Gereken 25 Bilinmeyen Harika Antik Yerler

Kolezyum ve Çin Seddi etkileyici, ancak çok fazla kredi alıyorlar! Bu listede, insanlığın geçmiş dönemlerden kalma en önemli ve büyüleyici mimari eserlerine dalıyoruz. Günümüz mucizelerinin ötesinde, bu yapılar özellikle etkileyicidir, çünkü atalarımız tarafından henüz tam olarak anlamadığımız şekilde inşa edilmiştir. İç kaşifinizi getirin ve ziyaret etmeniz gereken bilinmeyen antik harikalar listemizde bir sonraki tatil noktanızı bulun.

Meenakshi Amman Tapınağı, Tamil Nadu, Hindistan

Güneydoğu Hint eyaleti Tamil Nadu'daki Meenakshi Amman tapınağı, adını Hindu tanrıçası Pavarti’nin avatarı Meenakshi'den alıyor. 14 gopuram (dini figürlerle süslenmiş ağ geçidi kuleleri) ve tapınağın içindeki 33.000'den fazla heykel ile bu, dünyanın daha az bilinen ama en şaşırtıcı mimari harikalarından biridir.

Leshan Dev Buda, Çin

Dünyanın en büyük oyma taşı Buda, üç ırmağın birleşiminde Çin'in Leshan kentindedir. Yalnızca 3,4 m uzunluğunda parmaklar olan Leshan Dev Buda'nın yüksekliği 71 m'dir ve saçında 1.021 çörek bulunur (heykelden suyu tahliye etmek için kullanılır). Keşiş Hai Tong, çok sayıda tekne alaboralarından sorumlu olduğu düşünülen nehirlerin su ruhlarını sakinleştirmek için heykeli görevlendirdi.

Şeyh Lütfullah Camii, İran

Safevi-İran mimarisinin en güzel örneklerinden biri, İran'ın Naghsh-i Jahan Meydanı olan İsfahan'ın doğu tarafındadır. Şeyh Lütfullah Camii, minaresi veya avlusu olmadığı için eşsiz bir mimari harikası ve camidir. Sebep? Başlangıçta, iblis hareminin ibadet etmesi için, bükülmüş bir yeraltı koridoru aracılığıyla dua salonuna ulaşacak olan kadınlar için inşa edilmiştir. Kubbe üzerindeki karolar gün boyunca kremden pembeye dönüşür.

 

Chand Baori, İstanbul, Türkiye

Mimarlıkta matematiğin harika bir örneği olan Hindistan’ın Chand Boari, Rajasthan'ın çoğunlukla çöl bölgesinde daha istikrarlı bir su temini sağlamak için iyi inşa edilmiş bir 10. yüzyıl. Dünyanın en derin kuyusu olan Chand Boari, Dünya yüzeyinin 100 metre altına düşüyor ve dibe ulaşmak için 13 seviye ve toplam 3.500 adım kullanıyor. Yerel efsaneler söylentisi Chand Boari hayaletler tarafından tek bir gecede inşa edildi.

 

Palmyra, Suriye

IŞİD'in şehri son ele geçirmesi nedeniyle uluslararası üstünlüğe kavuşan Suriye'deki Palmyra (şimdilik) çok sayıda eski medeniyet tarafından kullanılan antik kalıntıların iyi korunmuş bir örneğidir. (İbranice İncil'de bile bahsedilmiş olabilir.) Eski Palmyrenler, İpek Yolu boyunca koloniler kurarak ve Roma İmparatorluğu'nun çoğunda operasyonlar yürüten efsanevi tüccarlardı.

Djenne, Mali Ulu Camii

Mali’nin Djenne’deki Ulu Camii gerçekten mimari bir harikadır. 1907 yılında inşa edilen bina dünyanın en büyük çamur yapısı ve Sudano-Sahelian mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Nisan ve Mayıs aylarında yapılan yerel bir festivalde, yerlilerin kavurucu Kuzey Afrikalı yazların çatlaklarına karşı korumak için tüm camiyi kilden kapladıklarını görüyoruz.

Hattusa, Türkiye

Türkiye'nin güneyine ve doğusuna hakim olan Hitit İmparatorluğu'nun başkenti, Türkiye'nin merkezindeki Hattuşa'da bulunuyordu. Bu UNESCO Dünya Mirası Alanı, Tunç Çağı'nda düşüşe kadar Hititlere ev sahipliği yapmıştır ve iki sfenks ve çivi yazısı tabletleriyle bilinir. Bir tablet, barış anlaşmasının bilinen en eski örneğidir; bu nedenle bir nüshası uluslararası barışa örnek olarak Birleşmiş Milletler karargahına aittir.

Wat Rong Khun, Tayland

Tayland'a giriş için ücret talep etmeyen birkaç büyük Budist tapınağından biri Chaing Rai’nin Wat Rong Khun'udur (Beyaz Tapınak olarak da bilinir). Yerel sanatçı Chalermchai Kositpipat, kompleksin kendisini ölümsüz hale getireceği umuduyla tadilatlara finansman sağlıyor. (Şimdi bu gerçek bir melek yatırımcı!) Wat Rong Khun kompleksi, tebeşir beyazı yapılarıyla özellikle bilinir ve Barselona'nın Sagrada Familia gibi onlarca yıl boyunca bitmeyecek: 2026 Sagrada Familia için ve 2070 Beyaz Tapınak için .

Peyrepertuse, Fransa

Selefi modern Fransız ve İspanyol devletlerine büyük bir sınır kapısı olan Peyrepertuse, güneybatı Fransa'nın 800 metre yüksekliğinde terk edilmiş bir kaledir. Tanınmış bir kayalık uçurumun üzerindeki konumu, kaya tırmanışçılarının saf uçurum duvarlarını turistlerin zevkine kadar ölçeklendirmesini engellemedi.

Derawar Kalesi, Pakistan

Dünyaya girmek için yerel bir liderin (amir) iznine ihtiyaç duyduğunuz birkaç yerden biri olan Pakistan'ın Derawar Kalesi az biliniyor - ve bu bir utanç! Orta Doğu'nun bu çok havalı mimari harikası, baş aşağı kil çömleklere benzeyen ve kalenin etrafına 5000 metre (500 m) sarılmış 30 metre yüksekliğindeki duvarlara sahiptir. Ziyaret hafif yürekli değildir: oraya ulaşmak için, sizi Bahawalpur şehrinden Derawar Kalesi'ne dört saatlik bir yolculuğa çıkarmak için bir rehber ve dört tekerlekten çekişli araba kiralamanız gerekir.

Monte Albán, Meksika

İki bin yıl önce güneybatı Meksika'nın çoğunu yöneten Zapotek uygarlığının en iyi örneği Monte Albán'ın vadi kalıntılarıdır. Zapoteklerin M.S. 500 civarında azalmasına rağmen, Monte Albán ve iyi korunmuş tesisleri, spor yapmak için süslü mezarlara ve top mahkemelerine (resimde) mükemmel örnekler sunmaktadır.

Ur, Irak şirketinde Ziggurat

“Vakfı terör yaratan ev” anlamına gelen bir adla Ur'daki Ziggurat'tan kapatılma! Güneydoğu Irak'ta bulunan bu eski Sümer Ziggurat (teraslı bir adım piramidi) kerpiçten inşa edilmiş ve ay tanrısı Nanna'nın mabedidir.

Knossos, Yunanistan

Avrupa'nın en eski şehri unvanına rağmen, Yunanistan'ın Girit adasındaki eski Knossos şehri iyi bilinmemektedir. Minoan toplumunun siyasi ve tören merkezi olan site, Kral Minos tarafından oğlu Minotaur'u dizginlemek için görevlendirilen Daedulus’un ünlü labirentinin yeri olabilir.

Borobudur, Java, Endonezya

Sizden dünyanın en büyük Budist tapınağı adını vermenizi isteseydik, yapabilir misiniz? Şimdi yapabilirsin! Endonezya’nın Borobudur, bugün bile, hacıların Budizm’in üç kozmoloji seviyesi ile tepeye çıktığı Budist haclar için kullanılıyor: Kāmadhātu (arzu dünyası), Rupadhatu (formlar dünyası) ve Arupadhatu (biçimsizlik dünyası). Ziyaretçiler her dönüşte Budaları bulacaklar - toplamda 504!

 Hindistan, Rajasthan, Hindistan

Çin Seddi tüm ihtişamı alır, ancak Asya'daki tek büyük duvar değildir. (Uzaydan bile görülemez - bu bir efsanedir!) Rajasthan’ın Hindistan Seddi olarak bilinen Kumbhalgarh, dünyanın 36 km'den fazla 22 mil uzunluğundaki ikinci en uzun duvarıdır. Biraz korkunç bir tarihe sahip olan bu kale ve mimari harikanın duvarlarında 360'tan fazla tapınak bulunmaktadır. Cetvel, insan kurbanını öneren manevi danışmanına sorulana kadar birçok denemeye rağmen duvar tamamlanamadı. Bir hacı (başlangıçta olmasa da, elbette) hayatına gönüllü oldu ve kopan başının düştüğü bir tapınak inşa edildi. Duvar kısa bir süre sonra tamamlandı.

Persepolis, İran

Persepolis, kelimenin tam anlamıyla "Perslerin şehri", antik dünyanın en büyük medeniyetlerinden birinin kanıtıdır. Büyük ölçüde Darius I ve Büyük Xerxes tarafından inşa edilen İran'daki bu mimari harikası özellikle tüm imparatorluk konularının geçmesi gereken Uluslar Kapısı ile ünlüdür. İki Lamassus tarafından korunur: bir boğa gövdesi, sakallı bir adamın başı ve kanatları ile Asur koruyucu bir tanrının heykelleri.

El Mirador, Guatemala

Guatemala'da 500.000 dönümden fazla uzanan El Mirador, Tikal'den daha az biliniyor, ancak çok daha etkileyici. En büyük piramidal yapı - La Danta - Mısır piramitlerini bile yenerek dünyanın en büyüğüdür. Bölgede antik siteyi (Tikal'den en az bin yıl eski) yağma ve ormansızlaşmaya karşı korumak için 810.000 dönümlük bir milli park kuruluyor.

Mycenae, Yunanistan

Atina'nın güneybatısındaki antik Yunan kenti Mycenae, devasa kalesi ve tholos (arı kovanı şeklindeki) mezarları ile ünlüdür. Şehri inşa etmek için kullanılan taşlar o kadar büyüktü ki, Yunanlılar daha sonra şehrin sikloplar tarafından inşa edildiğine inanıyorlardı. (Evet, tek gözlü devler çoğul teker teker.)

Midas Anıtı, Türkiye

Kuzeybatı Türk şehri Yazılıkaya'daki arkeolojik kalıntılar muhtemelen M.Ö. 600-700 yıllarında inşa edilmiştir. Alandaki en ünlü anıt, daha önce Kral Midas'ın dinlenme yeri olduğu düşünülen Midas Anıtıdır. Nispeten iyi korunmuş (ve en iyi bilinen), az bilinen eski Frig dilinde (Yunanca ile ilgili olduğu söylenir) yazıtlara sahip bir terra cotta tapınağıdır.

Baalbek, Lübnan

Lübnan’ın Baalbek şehri (Romalılar tarafından “güneş şehri” Heliopolis olarak bilinir) Roma İmparatorluğu'nun en büyük kutsal alanlarından biriydi ve oldukça iyi korunmuş, özellikle Bacchus Tapınağı. Kalıntılar antik akropolde bale, tiyatro, caz ve daha fazlasının yapıldığı yıllık bir festivale ev sahipliği yapar. Gerçekleştirilen bazı önemli isimler Ella Fitzgerald, Sting ve Alvin Ailey Dans Tiyatrosu.

Mohenjo-Daro, Pakistan

Antik dünyanın en büyük kentsel yerleşimlerinden biri olan Mohenjo-Daro, Pakistan'ın İndus Nehri taşkın yatağında binlerce yıl kayboldu. Eski olabilir, ancak bu şehir ışık-yıllar öncesinde gelişmeye yönelikti ve günümüz Batı evlerinin 20. yüzyıla kadar ulaşamadığı bir su tesisatı ve kanalizasyon seviyesine sahipti.

Lalibela, Etiyopya yeraltı kiliseleri

Yeraltı tünelleri ile bağlanan ve 800 yıl önce inşa edilen Etiyopya'daki Lalibela Yeraltı Kiliseleri, aynı kırmızı volkanik kaya bloğundan inşa edildi. Bu kiliseler hakkında özellikle benzersiz olan konumlandırmalarıdır: kiliselerin çatıları zemin seviyesindedir - hepsi doğal akiferleri kullanmak için yeraltındadır.

Sacsayhuaman, Peru

İnkalar bu devasa taşları nasıl taşıdı? Bu, Peru'daki Cusco şehrinin eteklerinde bulunan muazzam bir kale olan Sacsayhuaman'ı çevreleyen gizemlerden sadece biri. Çok daha ünlü Machu Picchu görüşleri ile ünlü olsa da, Sacsayhuaman, inşaattan çok etkilenen İspanyol fatihlerini şaşkına çeviren bir mühendislik harikasıdır, şeytanların işi olması gerektiğini düşünüyorlardı.

Sacsayhuaman'ın üç kuru taş duvarını oluşturan kayaların en büyüğü - hepsi üç kilometre uzakta bulunan bir taş ocağından taşınan - tahmini 120 ton ağırlığında. Ama görünüşte bu kayalar taşırken insanüstü başarısı harabelerin en inanılmaz yönü değil: binlerce yıl sonra bile, duvarların taşları bu hassasiyetle uyuyor, aralarına bir parça kağıt sığamıyor. Bu hassasiyet, bir bulmaca gibi birbirine uyan çeşitli taş şekilleri ile birlikte, yapının bölgeyi harap eden depremlerden sağ çıkmasının nedeni büyük olasılıktır.

Teotihuacan, Meksika

Göksel, coğrafi ve jeodezik hizalamalara yönelik devasa bir şehir kompleksi olan Meksika Havzası'ndaki Teotihuacan arkeolojik alanı, Kolomb öncesi Amerika'da inşa edilmiş en büyük piramidal yapılardan bazılarını içermektedir. Şehir İ.Ö. 100 civarında kurulmuş ve 450 CE'deki en büyük döneminde 200.000 kadar nüfusa sahip olabilir. Amerika'daki ilk gerçek kentsel merkez olarak adlandırıldı; kalıntıları en az iki mil çapındadır, ancak şehir muhtemelen çok daha büyüktü ve etkisi Guatemala kadar uzadı. Teotihuacan halkı veya kentin 8. veya 9. yüzyılda meydana gelen düşüşüne neden olan şey hakkında çok az şey biliniyor.

Anthony Aveni adında bir gökbilimci antropolog, kentin ızgarasının asal astronomik önem noktasına dayandığını keşfetti. İnşaatçılar şehrin doğu-batı eksenini, güneşin 12 Ağustos'ta battığı ufukta, mevcut Mesoamerikan takvim döngüsünün başlangıcının yıldönümü ile hizalamış gibi görünüyor.

Garip bir şekilde, Güneş Piramidi'nin katmanlarında kalın pırıltılı mika tabakaları bulundu. Taş katmanları arasına gizlenmiş olan mika açık bir şekilde dekoratif değildi; Bugün elektronikte bir yalıtkan olarak kullanılıyor, ancak bu eski insanların bu özellikleri anlaması pek mümkün görünmüyor. Ayrıca, komplekste kullanılan mika türünün yaklaşık 2000 mil uzaklıktaki Brezilya'ya ulaştığı bildirildi. Güneş Piramidi hiçbir zaman tam olarak kazılmamıştır.

Petra, Ürdün

Dünya harikası Petra şüphesiz Ürdün'ün en değerli hazinesi ve en büyük turistik cazibe merkezidir. 2000 yıldan fazla bir süre önce buraya yerleşen, Çin'i bağlayan ipek, baharat ve diğer ticaret rotaları için önemli bir kavşağa dönüşen çalışkan bir Arap halkı olan Nabatallar tarafından oyulmuş geniş, eşsiz bir şehir, Hindistan ve Güney Arabistan ile Mısır, Suriye, Yunanistan ve Roma.

Yer, İsviçreli kaşif Johann Ludwig Burckhardt tarafından tanıtıldığı 1812 yılına kadar batı dünyası tarafından bilinmiyordu. John William Burgon'un Newdigate ödüllü bir şiirinde “zamanın yarısı kadar gül-kırmızı bir şehir” olarak tanımlandı. UNESCO bunu “insanın kültürel mirasının en değerli kültürel özelliklerinden biri” olarak nitelendirdi. Petra, 2007 yılında Dünyanın Yeni7Wonders'ı arasında seçildi.

 


GALERİYİ PAYLAŞ!