Şifa Şehri Manisa! - Dr. Muzaffer Yurttaş

Şifa Şehri Manisa!


Sayın Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu birtakım toplu açılış ve ziyaretler için dün Manisa’mızdaydı. Konuşmasında ilimizden bahsederken daha önceki gelişinde “Fidan Şehir Manisa” diye bahsetmişti. Bu sefer kullandığı ifade tam da ilimizi tanımlıyordu. “Şifa Şehri Manisa” diye bahsetti. Bu konunun üzerinde biraz inceleme yapacak olursak bu tanımlamanın ne kadar yerinde olduğunu ve kentimize değer katacağını anlamış oluruz.

Manisa Spil Dağı’nda 78 endemik bitki yetişmektedir. Bu bitkiler şifalı bitkilerdir. Mesir macunu Merkez Efendi tarafından yapılan bir ilaç niteliğinde macundur ve yıllarca Sultan Camiinin kubbelerinden halka saçılmaktadır. Mesirin içinde 41 çeşit baharat bulunmaktadır. Ayrıca büyük alim Merkez Efendi uzun bir süre Manisa’da bulunmuş ve bizzat Sultan Camii külliyesi içinde bulunan Bimarhane’de görev yapmıştır.

Sultan Camii bahçesindeki Tıp Tarihi Müzesi’nde mesir ile ilgili tarihi belge ve evraklar bulunmaktadır. Bu müze Manisa’nın sağlık için önemli bir kent olduğunun ispatıdır. Hafsa Sulan adına 400 yıl önce yaptırılan Bimarhane dönemin ilk hastanelerindendir.

Osmanlı’nın 17 şehzadesi Manisa’da yetişmiştir. Bunlardan 7’si Padişah olmuştur. İklimi ve insanı ile önemli olan bu kentte şehzadelerin yetiştirilmesinde büyük hikmetler vardır. Osmanlı’ya devlet adamı yetiştiren bir il olarak Manisa’nın seçilmiş olması bir rastlantı değil bilinçli olarak ilimizin iklimi ve sağlık üzerindeki olumlu etkilerinin araştırılması sonucu seçilmiştir.

Kaplıca yönünden zengin olan Manisa, yerden fışkıran şifalı sıcak suları ile adeta yerin üstü kadar altında da sağlık hazinelerine sahip olduğunu ispat etmeye çalışmaktadır.

Manisa için “Dağlarından yağ, ovalarından bal akan yer” denilmesi boşuna değildir. Zeytin ve zeytinyağı başlı başına bir eczanedir. Ovalarımızdaki bal üzüm ve meyvelerimizdir. Her bir bitki ve meyvenin sayılamayacak kadar çok faydaları bulunmaktadır.

Ülkemizde yapılan ilk üç Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden birisi ilimizde yapılmıştır. Bu göstermektedir ki, Manisa insanın ruhunu rahatlatan bir özelliğe sahiptir. Ruh ve sinir hastalıkları hastanesinin ilimizde yapılmış olması delisinin çok olduğundan değil velisinin çok olduğundandır. Ayrıca Manisa’da manevi dünyamızın hekimleri alimler yaşamıştır. Yiğitbaşı Velî Ahmed Şemseddîn-i Marmaravî hazretleri bu velilerin önde gelenlerindendir. Yunus Emre ve Tabduk Emre’nin makamlarının Kula ilçemizde bulunduğu yönünde kuvvetli deliller mevcuttur.

ÜIke florasının ilaç yapımında değerlendirilmesi hem bilim adamlarının hem de ilaç sanayinin en önemli amaçlarından birini teşkil eder. Böbrek taşlarının düşürülmesinde uzun süre kullanılmış olan “Lityazol Cemil” adı verilen ilacın mucidi Dr. Cemil Şener Manisa Asker Hastanesinde hekimlik yapmış ve uzun süre bu ilacı Manisa’da üreterek halkın hizmetine sunmuştur.

Görüldüğü gibi saydığımız bu gerekçeler ve daha pek çok sayılabilecek diğer nedenler Manisa’nın bir Şifa Şehri olması için geçerli bir nedendir. Bu değerlerimize sahip çıkmak ve bunu dünyaya tanıtmak biz Manisalıların en başta gelen görevidir.

Sağlık ve huzur dileklerimle!

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
17Ekm

Doğal Detoks: Kil Tedavisi

17Ekm
04Ekm

Anadolu Şifa Merkezi Olabilir

04Tem

Şehrin Zarafeti

27Haz

Şifa Şehri Manisa!