2016'ya girerken - Gökhan Çakan

2016'ya girerken


Bireyler olarak, yeni bir yıla gözlerimizi açtık. Yine bireysel manada 'bu yıl yapacaklarım' diye özgüvenle dolu bir başlık atalım 2016 Ajandası'nın ser sahifesine.

Hep  bahsedilegelen bir konudur; yeni bir yılla ne gelecek?

Bir kısım fikirler, müneccimliği sevdiklerinden olsa gerek 'gaybî' bütün öngörülerini sunarlar biz avam tabakasına (sözümona)... Diğer bir güruh da gelecek endişesinden bir atılımla, 'ah geçen sene' diye yakınırlar; gelecek 365 güne ders vermek adına... Başka aklıevveller de hiç yaşadıklarından tecrübe almamış, hiçbir deneme yanılma görmemiş gibi, aklısıra diğerlerinden ayrıklaşmak için (çok ihtiyaçları varmış gibi) 'ammannn! saldım çayıra, mevlam kayıra' demenin derdindeler. Biraz kaderi sorgulayacak olursak; öyle ya! Bu söylenenlerin hepsi, bize yazılan ve/ veya bizim yazdığımız yaşamın içinde olan-biten, gerçekleşecek şeyler. Bizim yazdığımız diyorum, çünkü 'tercih' ediyoruz 'her yaptığımız iş, 2 tercihten biri' diğer bir ifadeyle.

Bu tercihleri yapan bizler, kişisel yaşayanlar; çevrelerini motive edebiliyorsa, onlara enerji ve olumlu elektrik saçabiliyorsa: Bencil değiller demektir. Kişisel yaşıyorlar ama toplumsal katkılar yayarak ilerliyorlar.

Yaşamı kişisel olan bireylerin çevresi olmaz, diye bir esinti geçiyordur mutlaka mantığınızın bir köşesinden. Aslı itibariyle insan tamamıyla bağımsız, eskilerin ifadesi ile toplumdan tevahhuş etmiş bir surette yaşayamaz, yani felsefe dili ile 'İnsan sosyal bir varlıktır.' Etkileşime girdiği, konuştuğu, alışveriş yaptığı her fertle istisnasız olarak sosyalleşir.

Elinde bir 'kitap' varsa 2 dakika kitap üzerine konuşma... dürüstlük örneği gördüğü bir gönüllü ile selamlaşma ve onaylarcasına gülümseme... yaya olarak karşıya geçerken araçlı bir ferdin gözlerine bakarak selamlayıp geçme... esnafın işletmesine selam sabahla giriş yapıp çıkma... kendisine servis yapan bireylerden insanca ve ricalarla istekte bulunma... ve bunun gibi nice küçük detayı hiç düşünmeden sadece böyle bir 'karaktere sahip' birey olarak yapmak, idda ediyorum toplumu değiştirir!

Biraz düşününce hak verdiğinizi biliyorum, fedakârlık yapmayın! Ya karşılığını göremeyeceksiniz ya da 'havalı' olmadığınız için birileri tarafından hor görüleceksiniz. Yukarda belirttiğim detaylarla hareket edildiğinde ise Geleneksel/ Kültürel Bağlamı %90 seviyelerinde olan bir toplum olarak karşılığını alacaksınız.

Şimdi bir Topluma Soruyorum: 2016 Bize Ne Getirecek?

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
28Haz

Siyaset derin bir yara

21Haz

Göç Defteri – İbrahim Yolalan

14Haz

Yargılar düşünceleri boğuyor

07Haz

2016'ya girerken

31May