Vajinismus Gerçeği - Uzm. Psk. Dan. Eyüp SARI

Vajinismus Gerçeği


Bir erkekle birlikte olma düşüncesi bazı kadınları öylesine gergin hale getirir ki, vajina kasları penisin giriş çıkışını acılı, hatta bazen imkansız kılacak şekilde istemsizce kasılır. Bu rahatsızlığa vajinismus adı verilmektedir.

İlk birleşmenizde bu sorunu yaşarsanız, vajinanızın büyüklüğüyle ilgili olduğunu sanabilirsiniz: aslında bu çok nadir görülen bir durumdur. Öte yandan, neredeyse her zaman sebep psikolojik gerilim sonucunda vajinanın sıkıca daralmasıdır.

Bir çift bana gelip, cinsel birleşme sağlayamadıklarını, birleşmenin kadın için acı verici olduğundan şikayet edecek olursa, ilk yaptığım şey çifti bir jinekologa göndermek olur. Sorun neredeyse hiçbir zaman vajinanın boyutundan kaynaklanmasa da, bazı kadınlarda bir başka tıbbi sorun olabilir ki işin içinde acı olduğunda cinsel terapistler olarak öncelikle bu tür bir sorunun var olup olmadığından emin olmak isteriz.

Vajinismus Tedavisi

Kadının herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığından emin olunduğunda, cinsel terapi  kişinin gevşemesini sağlamaya yöneliktir. Ne yapması gerektiği, diğer etkenlerin neler olduğuna bağlıdır. Hiç orgazma ulaşmadıysa, kendisini mastürbasyonla nasıl orgazma ulaştırabileceğini keşfetmek ilk adım olabilir. Ancak orgazma ulaşmak gibi bir sorunu yoksa, talimatlarım partnerini orgazmı gerçekleştirme sürecine daha fazla dahil etmeye yönelik olacaktır.

Tedavi edilmediğinde vajinismus bir çift için büyük bir sorun olabilir. Bu özellikle bakire bir kadının, bekaretini, evlenip balayına çıktığında kaybetmek niyetinde olduğu durumlarda söz konusudur. Yeni evli çift, yeni bir cinsel hayata başlamak üzeredir. Erkek penisini kadının vajinasına sokmaya çalıştığında, kadın ya erkeğin giriş çıkışını kesmesine neden olacak ölçüde acı hisseder ya da erkek kadına girmeyi başaramaz bile. Bu durum olumsuz hisler uyandırır ve rahatsızlığa hiçbir müdahale yapılmaması halinde evlilik yıkılabilir..

Tedavi de Cinsel Terapist’in Rolü

Cinsel terapistler olarak, danışanlarımıza vajinismusla savaşlarında sadece rehberlik yapabilir ve kendilerini iyi hissetmelerine yardımcı olabiliriz. Onun içindir ki, uzun zamandır uyum sağladıkları bu cinsel sorunlarından kurtulmalarını istemeleri çok önemlidir. Tedavinin de, başarının da başarısızlığından sorumluluğu kişilerindir. Çünkü kişi,"ben kurtarılmalıyım, biri beni kurtarsın" dediği zaman zavallı ve aciz olduğunu kabul etmiş olur, bu durumda vajinismus bitmez. Ama "ben kendimi kurtarmak istiyorum,inançlıyım, kararlıyım ama ne yapacağım konusunda bir rehbere ihtiyacım var" derseniz işte o noktada cinsel terapi devreye girer. Terapistler olarak asla kurtarıcı değiliz ancak kişi kendi içindeki gücü fark ederek kendini kurtarabilir. Her insanın içinde bir güç vardır. Kişi farkında olmadan bu gücü kendini yıkmak için, kendini hasta etmek için bilinçaltı olarak kullanabiliyor. Bizim görevimiz bu gücü ve bu gücün hatalı kullanıldığını danışanlara göstermektir. Ardından da bu güçle kendinizi nasıl iyi edeceğiniz konusunda sizlere yol gösterebiliriz. Şuna inanın Çaresiz değilsiniz, çare SİZsiniz.

Sevgiyle kalın..

 

Uzm.Psk.Dan.Eyup SARI

Cinsel Terapist

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
22Ara

Vajinismus Gerçeği

09Kas