Sağlıkta Yönetimin Profesyoneli ! - Yasemin BİLGİN

Sağlıkta Yönetimin Profesyoneli !


Yönetim, başkaları vasıtasıyla iş görmektir. İş gördüren kişiye de yönetici denir. Peki yönetim böyleyken profesyonel yönetimde neydi? Son günlerde akademik olarak herkes tutturmuş bir profesyonellik, apartmanlarda bile bir modern yöneticilik söz konusu. Sağlıkta nasıl bir yönetim vardır tartışılmakta. Geleneksel yönetim anlayışı, özellikle özel sektörde, kendini geliştirmiş modernizmi dikkate alarak günden güne gelişmiştir.

Sağlık hizmetlerinde nitelikli işgücü oldukça önemlidir. Hasta-hastane yönetimi, çalışan-hastane yönetimi, hekim-hastane yönetimi arasında gizli bir döngü vardır. Doğru işe doğru hizmet veren gerekmektedir. İş performansında olumlu sonuçlar almak istiyorsak dengeli bir yol izlemeliyiz.

Türkiye'de hastane yönetimlerinin en büyük sıkıntısı, her hastanenin yönetiminin tek tip olarak düşünülmesi, çalışanın sadakatsiz olması, moral ve motivasyonun yetersiz olması ve yönetimde liyakatli bir yapılanmanın olmaması başlıca sıkıntılardandır. Oysa profesyonelleşmeyi hedef alan bir hastane yönetimi, insan kaynaklarını bir velinimet olarak görür. İş alımlarında, uygun işlere kaliteli, nitelikli çalışanı seçer ve eğitimlerini o doğrultuda verir. Sağlık yöneticisinin kişisel başarısı ekip ruhunu dinamikleştirir, başarısını sağlar. Ekip başarısı da hastanenin başarısıdır.

Yönetimde bir başka sorunda hastanelerde hekimlik ve yöneticilik birbirinden ayrılmalı ve hekimler hastane yöneticiliğini bir bilim olarak kabul etmelidirler. Hekimlerin, hemşirelerin sağlık memurlarının genel idari hizmetlerde görev almak istemeleri, kendi mesleklerini yapmak istememeleri hastaneyi mali zarara düşürmekle beraber kaliteyi ve hasta memnuniyetini de etkilemektedir. Her sağlık yönetici bir fabrika yönetmiyorsa bugün  sektörde teorik bilgisi olmayan farklı meslek mensupları da kendi işinde profesyonelleşip ülke hazinesine katkı sağlanmalı ki yeni yetişmiş kendini sağlık yönetimi alanında geliştirmiş bireyler girişimci ruhları ile sektöre ilk adım atmalı. Sağlık parayla satın alınamayacak en güzel tarifi benzeri olmayan kişiye verilmiş bir emanettir.Sağlık yöneticisi olarak bu emanet sizin kadar bizimde emanetimizdir. SAĞLIKLI GÜNLER

 

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
01Tem
24Haz

Sağlıkta Yönetimin Profesyoneli !

17Haz

Sağlıkta e-Liderlik